ZESTAW-DO-MONITORINGU-DAHUA-4-KAMERY-4MPX-2TB-PoE-Kod-producenta-ZESTAW-DO-MONITORINGU.jpg

Firma Memo7 występuje jako autoryzowany instalator produktów i rozwiązań producenta kamer Dahua Technology. Projektujemy i montujemy monitoring zgodnie z potrzebami obiektu. 

Rozważając opcję zainstalowania kamer monitorujących teren własnej firmy czy posesji warto przybliżyć i porównać plusy i minusy jakie niesie za sobą ten system. Rozwiązanie zabezpieczeń oparty na dozorowaniu obiektywami kamer ma niewątpliwie wiele oczywistych zalet, jednak istnieje kilka aspektów, które mogą go dyskwalifikować przez określoną grupę klientów.

Plusy dozoru kamerami

Zaletami instalacji tego systemu są przede wszystkim:

  • możliwość ustawienia powiadomień o obecności nieproszonych gości na posesji lub przed nią. Systemy nowoczesnych kamer są oparte na sztucznej inteligencji. Identyfikują postać człowieka, samochody, zwierzęta. Do każdego rodzaju zdarzenia możemy przypisać odpowiedniej klasy powiadomienie.  

  • całodobowy nadzór wspierany lub nie przez pracownika ochrony

  • zapewnienie poczucia bezpieczeństwa w miejscach publicznych

  • dostarczenie dowodów popełnionych wykroczeń i przestępstw

  • kamera może posłużyć jako wideofon do porozumiewania się z nieproszonymi gośćmi lub wydawania automatycznych komunikatów głosowych.

Jakie są wady?

Wśród wad kamer nadzorujących należy wskazać przede wszystkim:

  • bezustanne śledzenie, które może powodować dyskomfort niektórych mieszkańców czy pracowników
  • wątpliwości obserwowanych dotyczące właściwego zabezpieczenia nagranego materiału i niebezpieczeństwa wykorzystania go w sprzecznych z ich interesem celach.

Czy warto montować?

W zależności od subiektywnej oceny można uznać monitoring wizyjny za potrzebny lub niepożądany na danej posesji czy w danym miejscu pracy. Patrząc obiektywnie trudno jednak nie zgodzić się z faktem, że korzyści wynikające z przemyślanego i dobrze zaprojektowanego systemu nadzoru przeważają nad ewentualnymi utrudnieniami.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Technologia analizy obrazu przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji zadomowiła się w systemach zabezpieczeń. Algorytmy AI (Artifical Intelligence) stosowane w elementach systemów wizyjnych pozwalają na skuteczną detekcję uwzględniającą typ wykrywanego obiektu, jego pozycję oraz zachowanie. To dopiero początek możliwości, jakie otwiera uczenie maszynowe i głębokie uczenie się.

Dahua Technology, lider w dziedzinie dostarczania systemów zabezpieczeń, kładzie nacisk na rozwój nowych technologii, czego efektem są kolejne generacje kamer, rejestratorów i oprogramowania dające użytkownikowi coraz więcej możliwości. Najnowsze modele kamer Lite AI, Pro AI oraz Ultra AI łączą ostatnie osiągnięcia z zakresu optyki (wykorzystanie technologii Full Color 2.0) oraz analizy obrazu bazującej na algorytmach sztucznej inteligencji.

W serii Lite AI zastosowano SMD Plus, czyli inteligentną detekcję ruchu umożliwiającą filtrowanie wykrywanych obiektów, dzięki czemu kamera reaguje wyłącznie na pojawienie się w scenie człowieka lub pojazdu. Wprowadzenie tej funkcji pozwoliło osiągać detekcję intruza na wysokim, niespotykanym do tej pory poziomie przy wyeliminowaniu fałszywych alarmów do minimum, co było największą wadą tego typu funkcji. Dzięki możliwości wyznaczania wirtualnych stref lub linii, których naruszenie powoduje wyzwolenie alarmu, seria kamer Lite AI doskonale sprawdza się w ochronie obwodowej.

Za pomocą kamer Pro AI można korzystać z bardziej zaawansowanych funkcjonalności. Ta seria doskonale sprawdza się jako element systemu zabezpieczeń, ale dostarczając informacje z zakresu Business Intelligence, może również wspomagać menedżerów z różnych sektorów gospodarki, np. handlu detalicznego dzięki możliwości zliczania zarówno wejść lub wyjść osób, jak i liczby przebywających w wirtualnej strefie. Ponadto użytkownik ma możliwość analizy klientów na podstawie informacji zaszytych w metadanych, takich jak płeć czy wiek, co pozwala na jeszcze lepsze profilowanie działań sprzedażowych.

Ultra AI to najbardziej zaawansowana seria kamer w ofercie Dahua Technology. Oprócz wspomnianych funkcjonalności do dyspozycji są kolejne: rozpoznawanie twarzy, przetwarzanie 20 typów metadanych, m.in. kolor ubioru, bagaż, nakrycie głowy, typ, kolor i marka pojazdu, a nawet automatyczne czytanie numerów tablic rejestracyjnych. Funkcja rozpoznawania twarzy umożliwia tworzenie bazy nawet 200 tys. wizerunków. Kamera może zaalarmować w przypadku wykrycia w scenie osoby, której wizerunek został wcześniej umieszczony w bazie.

Kamera z serii Ultra AI zarządzana z poziomu flagowego oprogramowania DSS Pro w wersji 8. pozwala na śledzenie trasy, jaką poruszała się określona osoba lub pojazd, dzięki wspomnianym wcześniej metadanym. Detekcja braku kasku ochronnego czy kamizelki odblaskowej to funkcjonalności, których zastosowanie znajdą zastosowanie w takich obiektach, jak magazyny, zakłady produkcyjne lub obiekty budowlane. Unikalną funkcjonalnością jest dynamiczna maska prywatności, która anonimizuje, rozmazując twarz lub sylwetkę osób znajdujących się w kadrze. Co więcej, administrator w każdej chwili może zadecydować, kiedy maska prywatności jest widoczna lub nie, również na nagraniach.

Nowością w kamerach PTZ jest wykorzystanie algorytmów AI w celu jeszcze skuteczniejszego śledzenia obiektów w ramach funkcjonalności Auto Tracking 3.0.

Więcej informacji na https://dahuasecurity.com oraz profilu firmy na Facebooku.