top of page

Jaki domofon wybrać do domu i do bloku? Rodzaje domofonów

Domofon to w dzisiejszych czasach obowiązkowe wyposażenie każdego mieszkania i domu. Zapewnia mieszkańcom bezpieczeństwo, chroniąc przed włamywaczami i nieproszonymi gośćmi. Jaki domofon wybrać do domu, a jaki do bloku? Zanim odpowiemy na to pytanie, opisujemy pokrótce, jakie wyróżniamy rodzaje domofonów.

  • Domofon analogowy – składa się z kasety bramowej, głośnika, mikrofonu oraz przycisku lub przycisków do dzwonienia. W środku domu natomiast znajduje się słuchawka. Elementy są połączone ze sobą przewodem.

  • Domofon cyfrowy – składa się z cyfrowej tablicy z numerami i przyciskami, głośnika i mikrofonu. W mieszkaniu, podobnie jak w przypadku domofonu analogowego, umieszczona jest słuchawka (unifon).

  • Domofon analogowo-cyfrowy – stanowi połączenie dwóch powyższych rodzajów.

  • Wideodomofon – jest to cyfrowy domofon wyposażony dodatkowo w ekran oraz kamerę. Dzięki temu możesz zobaczyć, kto dzwoni do twojego domu, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo.

  • Bramofon – to idealny wybór, gdy zastanawiasz się, jaki domofon do furtki kupić. Ważne, aby był wykonywany z materiału nierdzewnego, by nie popsuł się szybko podczas deszczu lub śniegu.

Ponadto domofon można podzielić na jednorodzinne, dwurodzinne oraz wielorodzinne, które różnią się stopniem skomplikowania instalacji. Warto wybrać model, który będzie można później stopniowo rozbudowywać w razie powiększenia bloku czy też dobudowania dodatkowego piętra w domku. Aby wejść do budynku bez konieczności dzwonienia, należy otworzyć drzwi obok domofonu na jeden z trzech sposobów:

  • kluczem,

  • za pomocą kodu,

  • za pomocą breloczka magnetycznego.

Dwie ostatnie opcje są możliwe jedynie w przypadku domofonów cyfrowych i analogowo-cyfrowych. Jaki domofon kupić – analogowy czy cyfrowy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to od kwoty, jaką lokatorzy są w stanie ponieść, wielkości budynku oraz tego, czy mieszkasz w domu jednorodzinnym czy w bloku. Skontaktuj się z Memo7, doradzimy co będzie dla Ciebie najlepsze.

bottom of page